To hlavní

Často se mi stává, když se bavím s novým klientem, tak ode mne na začátku očekává zázračné zhodnocení svých volných financí, zázračnou sazbu u hypotéky, zázračnou sazbu u podnikatelského úvěru.

Včera jsme byli na výletě na jednom starém severočeském hradu, který se posléze přestavěl na zámek. Byl postaven někdy ve dvanáctém století. Na tom hradu se za těch sedm století vyměnilo asi devět majitelů. Samozřejmě velmi bohaté a vážené rodiny. Průvodkyně až na asi dva případy vždy jako důvod prodeje uvedla, že majitelé dostaly do finančních problémů a proto byli nucení panství, které milovali prodat. Někteří si jej ani neužili, protože přecenili své síly již na začátku, rozhodli se pro nákladnou rekonstrukci  a za majetek ani nezaplatili a dostali se do vězení...

Postupem času, tak jak mi šedivějí vlasy docházím k závěru, že tou největší přidanou hodnotou naší spolupráce pro klienta, kterou od nás očekává  je nadhled. Očekává odborníka, který  mu bude partnerem ve stavbě jeho rodinného jmění. Současně, ale bude “zvenku“, nezatížen emocemi a proto bude mít díky tomu jiný pohled. A on ten jiný pohled chce. Protože jenom tak, že bude mít víc pohledů se může správně rozhodnout.

Tím hlavním úkolem z mého pohledu je pomoci klientovi postavit po finanční stránce  stabilní, silnou, šťastnou a spokojenou rodinu. Inspirovat ho a pomoci mu  spravovat jeho finance  tak, aby jeho život byl bohatší o nové zážitky a věci, které jsou pro něho důležité a pomoci mu vyvarovat se zbytečných chyb, které ho stojí nejen peníze, ale mnohdy i zdraví a spoustu času navíc.

"Umět pracovat se svými penězi je disciplína, která přináší bohatší život. Stojí za to ji zvládnout.
Věřím, že klientům přinášíme vyšší kvalitu života a méně šedivých vlasů a to je prima poslání."

Správa finančního majetku

V podstatě naše spolupráce s klienty v této oblasti probíhá ve dvou rovinách.

  • Budujeme finanční majetek
  • Spravujeme již nabytý majetek.

Prvním tipem klientů je člověk, jehož hlavním zdrojem příjmu je v tuto chvíli jeho zaměstnání, nebo aktivní podnikání, tzn.  práce za účelem získání finančních prostředků , kterými platí svou životní úroveň.

Tomuto  klientovi  dává smysl neutratit veškeré finanční prostředky, které dostane za svou práci hned a odkládá si přebytek. Otázkou je proč to neudělá, proč neutratí veškeré finance rovnou ?
Tohle je naprosto individuální věc . Mou prací je následně na základě zjištění těchto PROČ , vytvořit nějaké JAK . Jak se k těmto PROČ dostat co nejrychleji a současně bezpečně a s ohledem toho, že i na této cestě chci také žít a užít si ji  a ne jen jíst chleba o dvou kůrkách.  No a když to JAK dává smysl navazujeme spolupráci.  Jedním z častých PROČ je postupně  vytvořit finanční majetek, který je sofistikovaně uložen do takových aktiv, které generují zisk  a tento zisk následně platí klientovu životní úroveň ( dovolené, auta, běžný život). 

Naprosto jiný přístup a přesto v mnohém podobný očekává klient v případě, že spravujeme jeho již nabytý majetek. On už tento majetek získal, a jeho cílem primárně bývá tento majetek ochránit + ideálně získávat pravidelně z tohoto majetku příjem, který platí jeho životní náklady ( a nemusí tudíž z tohoto důvodu chodit do práce).

Ptáte-li se finančně svobodných lidí proč investují, proč chtějí další peníze, proč to vlastně řeší když jich mají dost?
Jejich nejčastější odpověď, je že jejich povinností je ochraňovat již nabytý majetek, aby se nezmenšoval. Ať již vlivem přirozené inflace, před tím, že jejich byznys v budoucnu nepůjde třeba tak dobře jako nyní, před tím, že nemusí být v budoucnu tak zdraví jako jsou nyní. Velmi častá odpověď při naší spolupráci je i ochránit svůj majetek před nimi samotnými a neuváženými "investicemi" vedoucími ke zbytečným ztrátám.

Poslouchal jsem přednášku jednoho velmi úspěšné investičního správce, který použil podle mne nádhernou definici, která z mých zkušeností vystihuje práci s těmi nejbohatšími klienty.
"Jsem velmi, velmi  konzervativní, a bojím se, že přijdu o peníze, proto investuji. Pokud sázím na jednu věc  ( byť je to mé zaměstnání, nebo úspory v bance) jsem spekulant. Pokud vsadím na sto takových věcí jsem velmi konzervativní investor".

Můj pohled na konec : čím vyšší mám finanční vzdělání, tím lepší rady získám a tím pádem mohu sázet kvalitněji .
Nejvyšší aktivum naší spolupráce by mělo být v tom, že nyní jste finančně zdatnější než před chvílí. 
I když sázíte na sto věcí, měla by vám alespoň většina když ne všechny dávat smysl.

Ostatní služby

Vedle práce s penězi od nás klienti očekávají další finanční služby. Je prima mít jedno telefonní číslo a tam mi pomohou vyřešit pojistnou událost, zařídí podnikatelský úvěr, nebo vyjednají hypotéku. Ano pro klienty poskytujeme čím dál širší nabídku služeb.

Já se cítím silný v oblasti správy financí . To je má disciplína. Postupem času jsem našel partnery, se kterými spolupracuji v níže uvedených oblastech. Je pro mne důležité, aby klient dostal vždy službu na kterou se může spolehnout a proto v některých oblastech někdy v některých vždy  volím lidi o kterých vím, že jsou ve svém odvětví opravdoví profesionálové.  

  • hypotéky
  • pojištění majetku
  • podnikatelské úvěry
  • spotřebitelské úvěry
  • životní pojištění