Dluhopis Republika

V prosinci 2018 byl zahájen prodej  státních dluhopisů pro fyzické osoby (občany) s názvem Dluhopisy Republiky emitovaný při příležitosti výročí 100 let založení České republiky.

Protože, jsem zaznamenal několik dotazů ohledně atraktivnosti tohoto instrumentu, zkusil jsem níže popsat svůj pohled .

Konstrukce dluhopisů.

Konstrukce dluhopisů je stejná nebo přinejmenším velmi podobná jako u tzv. „Kalouskových dluhopisů“  z roku 2011 . Jedná se o tzv. reinvestiční dluhopisy, kdy  úrok z dluhopisu dostane klient ve formě dluhopisu nového a na peníze si sáhne až po 6 letech. Prvním rozdílem  tedy je to, že u „Kalouskových dluhopisů“ byla splatnost 5 let ,nyní je 6 let.
Jedná se o dluhopisy určené „pouze“ pro fyzickým osobám.

Jakou částku lze do Dluhopisů Republiky  investovat?
Nominální hodnota jednoho dluhopisu je  1 Kč.
Minimální stanovená hodnota investice je 1000 kusů dluhopisů. = 1 000 Kč .
Maximální hodnota objednávky na osobu je  1 000 000 kusů = 1 000 000 Kč.
Tzn. minimální investice je jeden tisíc Kč a maximální jeden milion Kč.

Jaké výhody  Dluhopisů Republiky stát deklaruje?
Průměrný roční výnos je u Dluhopisů Republiky deklarován na 2,07 % ročně ( před zdaněním) , žádné poplatky, možnost předčasného splacení,  poměrně  hezký pamětní list.

Pojďme se na jednotlivé údaje první emise podívat podrobněji.

a- výnos dluhopisů Republiky
Výnos z dluhopisu není konstantní, ale je dán níže uvedenou tabulkou.

Co znamená tato informace v praxi?
K tomu, abyste získali průměrný roční výnos před zdaněním 2,07% % musíte držet dluhopis celých 6 let.
Reálný tzn. zdaněný percentuelní roční výnos bude 1,76% p.a. Samozřejmě opět po dodržení podmínky 6 let držení dluhopisu. V tuto chvíli se může zdát garantovaný výnos 1,76% atraktivní v porovnání například se spořícím účtem. Nicméně pohybujeme se v období velmi nízkých úrokových  sazeb.  Od června roku 2018   ČNB úrokové sazby zvýšila již 5x a dá se předpokládat, že takto bude pokračovat.  Zde upisujeme peníze na 6 let a přes tyto brýle je potřeba na tuto investici nahlížet.

b – možnost předčasného splacení
Rozhodnete-li se z nějakých důvodů prodat dluhopisy dříve , máte tu možnost.
Nicméně potom bude výnos z dluhopisů  takovýto:

Co to znamená v praxi?
Budete-li potřebovat peníze například v roce 2021 tedy po dvou letech získáte reálný průměrný roční výnos 0,64% nikoli 1,76%. Ale zase na druhou stranu máte tu možnost.

Dalším důležitým faktorem , který je potřeba vzít v úvahu při dřívější potřebě prodat dluhopisy je jak lze dluhopisy prodat.
Vyňato z emisních podmínek:
Žádost o předčasné splacení části, nebo všech držených dluhopisů může být podána prostřednictvím elektronického přístupu ke správě vašeho majetkového účtu zdarma, nebo přes  distributora, dle jeho platného ceníku.  Žádost o předčasné splacení je možné podat jednou ročně  a to ve stanovených obdobích.  Minimální počet dluhopisů pro žádost o předčasné splacení je  1000 ks k jednomu datu předčasného splacení
.

Co to znamená v praxi?

V každém kalendářním roce  můžete mít k dispozici peníze pouze k 1.2. každého roku.
Žádost však musíte podat již  v listopadu roku předcházejícího. Nestihnete-li to , nebo zadáte-li příkaz do systému dříve je žádost neplatná a musíte další rok vydržet.
Minimální počet dluhopisů pro žádost předčasného splacení je 1000 ks. Vzhledem k tomu, že nominální cena jednoho dluhopisu je 1 Kč tak se jedná o částku 1 000 Kč což asi nikoho následně nepřekvapí.  Rozhodnete-li se podat žádost o předčasné splacení nikoli elektronicky, ale prostřednictvím distributora bude vás to stát 50 Kč.

c – žádné poplatky
Vyňato z emisních podmínek:
Státní dluhopisy jsou dostupné nepřetržitě pro zájemce z řad fyzických osob. Jejich pořízení není zatíženo žádnými poplatky.

Ceník ministerstva financí vztahující se k Dluhopisu Republiky naleznete zde.

Co to znamená v praxi?

– jako poslední řádek tohoto ceníku nalezne te zákonnou povinnost emitenta dluhopisů uvést  investora v evidenci podílníků. To je zpoplatněno částkou 400 Kč .

– ani pamětní list výročního certifikátu vám stát nedá jen tak, zaplatíte za něj 100 Kč.
– chci-li někomu darovat dárkovou poukázku v nějakém obchodě , je tento obchod rád a dárkový certifikát vystaví na své náklady. Zde za to zaplatíte 250 Kč v případě, že sjednáte tuto službu přes distributora zaplatíte 400 Kč.

Porovnání výnosu s výnosem ze stavebního spoření.

První co napadlo pár klientů když jsem zmínil 6 let do splatnosti bylo, takže to je stejná doba jako stavební spoření. Pojdme tedy porovnat  investici rodiny pana Miroslava Dušína do dluhopisů Republika o hodnotě 250 000 Kč a variantu rodiny Škopkových o stejné hodnotě.

Rodina Miroslava Dušína vloží 250 000 Kč na 6 let do Dluhopisů Republiky a nechají si vytisknout na tuto událost pamětní list. Tento pamětní list si pověsí vedle obrazu dědečka, který byl „také“  velkým vlastencem. Za 6 let 1.2.2025 jim  přijde na účet  277 089 Kč.

Rodina Škopkových nemá o certifikát pražádný zájem. Místo obrazu dědečka mají na stěně zarámovaný plakát  Roling Stones když se v roce 1990 dovalili do Prahy  a tam by se certifikát moc nehodil. Za ušetřených 100 Kč si koupí pan Škopek raději  čtyři „Plzně“. Rodina Škopkových dá  250 000 Kč   na spořící účet se zhodnocením 0,5% p.a.  Pod heslem „člověk nikdy neví jestli peníze nebudou potřeba jinak“ a založí si dvě stavební spoření.  Tam si ročně z tohoto spořícího účtu  pošlou dvakrát 20 400 Kč + zaplatí jednorázově 1400 Kč za uzavření každého stavebního spoření.
Za těch 6 let pošlou na účet stavební spořitelny 247 600 Kč.  Zbytek 2400 Kč jim zůstane na spořícím účtu.

Za 6 let jim přijde ze stavebního spoření na spořící účet  270 146 Kč a na spořícím účtu jim zůstane 7 932 Kč ( zůstatek se navýšil o zhodnocení spořícího účtu).
To znamená že suma sumárum k 1.5.2025 budou mít na spořícím účtu 278 078 Kč.

Když porovnáme jak jsou na tom tyto rodiny po 6 letech tak zjistíme-že Dušínovi mají na účtu 277 089Kč  a Škopkovi 278 078 Kč.

Dušinovi se zbavili v roce 2019 všech 250 000 Kč, které se jim vrátili až v roce 2025.
Škopkovi  dali 250 000 Kč na spořící účet a každý rok z něj poslali 40 800 Kč na stavební spoření. Zbytek měli pořád k dispozici, kdyby bylo nejhůř, nebo se objevila jiná příležžitost. Nutno dodat, že byla zvolena ideální částka pro zhodnocení u stavebního spoření, každá jiná částka ( zejména vyšší)by stavební spoření více znevýhodňovala a v tomto pohledu zatraktivňovala státní dluhopisy.

To co mě přijde „nejsmutnější“ , je možné že zapůjčené peníze Dušínových stát použil na zhodnocení peněz Škopkovým, protože státní podpora jejich stavebního spoření je  v tomto případě 24 000 Kč.  Což je v podstatě po přičtení úroku ze státní podpory  celý výnos Škopkových .

Napadá mne, že je velmi těžké být v této době Mirkem Dušínem.

 

Suma sumárum

– Cerifikáty republika jsou dle mého názoru vhodné, pro velmi, konzervativní investory. Státní garance je v tomto případě pravděpodobně velmi klíčový faktor při rozhodování.
– Zhodnocení se v tuto chvíli může zdát atraktivnější, než tomu pravděpodobně bude za dva tři roky (to je pouze soukromá spekulace).
– Znám pár lidí, kteří by měli využít tento certifikát z důvodu ochrany proti sobě samému. Pokud patříte mezi ty,kteří vědí, že potřebují mít peníze hodně daleko od sebe, aby je nerozházeli a současně se bojí, že o ně přijdou když je „zainvestují jinak“. Potom je tohle  dobrá varianta.
– V případě většího volného kapitálu v řádu jednotek milionů Kč  se může jednat o vhodnou diverzifikaci potfolia a jednu z konzervativních složek. Už jen proto, že se jedná o korunový a k tomu státní dluhopis.
Proti této myšlence  jde však  trh, který již v tuto chvíli ( za rok bude nabídka dle mého názoru ještě bohatší), začíná nabízet produkty, které „garantují výnos okolo reposazby ČNB ( v tuto chvíli 1,75%) minus poplatky za operace cca 0,4% což je  v tuto chvíli 1,35% p.a  ( před zdaněním).  Pokud se dostaneme dle predikce ČNB na úroveň reposazby okolo 3% p.a. jedná se o naprosto totožný výnos jako nabízí státní dluhopisy bez nutnosti držet peníze 6 let v dluhopisech.

Dle mého názoru  tento produkt není vhodný pro „běžného klienta“ , který přemýšlí  o tom jak zhodnotit své finace a staví si své porfolio. Institucionální, klient se k tomuto tipu dluhopisu zase nedostane, protože je určen pouze pro fyzické osoby.   Z mého pohledu nemá místo v portfoliu klienta s volným  kapitálem statisíců korun , kde už lze  v porovnání  zejména času ale i nabízeného výkonu  výkonu  „vhodnější“ konzervativní nástroje.
Pokud tedy beru v potaz, že počítáme, že v horizontu nejbližších 6 let bude cena peněz spíše růst a peníze začnou mít zase nějakou hodnotu a nebudeme opět směřovat ke kvantitativnímu uvolňování a poklesu úrokových sazeb.

To jak si Dluhopisy Republiky povedou nechme na nich a to zda je zařadíte do svého portfolia zase na vás. Za sebe vám i jim přeji ať se daří.

 

Komentáře

    Přidat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *